Jak biegać, aby nie nabawić się kontuzji?
28 kwi 2016 - Sport
15 stycznia 2025 15:08
Prowadzenie własnej działalności gospodarczej niejednokrotnie wiąże się z niemałymi kosztami. Magazynowanie towarów generuje spore wydatki, dlatego logiczne jest, że przedsiębiorcy szukają coraz to nowych rozwiązań, aby zoptymalizować koszty w swojej firmie. W tym miejscu z pomocą przychodzą innowacyjne rozwiązania ograniczające opłaty związane z użytkowaniem nieruchomości. Hale namiotowe wykorzystane do celów logistycznych mogą zatem pozytywnie wpłynąć na sytuację finansową firmy.
Namioty przemysłowe to ogromny krok dla nowoczesnej logistyki. Lekkie, tanie, wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne – te cechy sprawiają, że konstrukcje tego typu chętnie wykorzystywane są w nowoczesnym przemyśle i handlu.
Konstrukcje namiotowe z powodzeniem wypierają ogromne murowane budynki. Namiot halowy może być umieszczony na każdej równej powierzchni. Zasadniczo składa się z konstrukcji szkieletowej oraz plandeki, jest niezwykle szybki w montażu, a przy tym bardzo trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne czy niekorzystne warunki atmosferyczne. Modułowa budowa pozwala na samodzielny wybór wielkości konstrukcji w zależności od potrzeb danego przedsiębiorstwa. Jeśli okaże się, że powierzchnia jest niewystarczająca, z powodzeniem można ją zwiększyć poprzez zamontowanie kolejnego modułu.
Kolejnym aspektem, bardzo cenionym w sektorze logistycznym jest duża przestrzeń wolna od ścian wewnętrznych. Namioty halowe przez wzgląd na konstrukcję szkieletową nie posiadają wewnętrznych przegród i słupów, które ograniczają swobodne poruszanie się oraz magazynowanie materiałów i towarów. Dzięki temu wózki widłowe i podnośniki wykorzystywane do celów logistycznych mogą swobodnie poruszać się wewnątrz hali.
Dodatkowe rozwiązania (takie jak izolacja i ogrzewanie) przystosowujące namioty halowe do niskich temperatur, sprawiają, że konstrukcje te stają się całoroczne. Nawet towary wrażliwe na niskie temperatury i wilgoć mogą być w nich przechowywane bez uszczerbku na jakości. Zamontowane podjazdu i bramy dodatkowo ułatwia pracę sektorowi transportowemu.
Wynajem lub budowa murowanych hal magazynowych na stałe osadzonych na gruncie jest kosztowna i obwarowana wieloma ograniczeniami. Hale namiotowe mają tę przewagę nad stałymi konstrukcjami, że mogą pełnić funkcję tymczasową lub stałą w zależności od aktualnych potrzeb. Można również skorzystać z opcji leasingu lub zakupić ją i sprzedać przy bardzo małym spadku wartości w momencie, gdy nie jest już potrzebna. Ponadto namiot halowy można dowolnie montować, demontować i rozbudowywać.
Według zasad prawa budowlanego opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlega obiekt, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. Hala namiotowa nie spełnia tych warunków, dlatego nie jest budowlą również w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. W efekcie nie podlega więc opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.
Hala namiotowa jest obiektem tymczasowym, dlatego jej użytkowanie wiąże się z mniejszą ilością formalności oraz z mniejszymi opłatami, niż w przypadku tradycyjnych murowanych hal. Wysokość kosztów w głównej mierze jest zależna od okresu, na jaki hala zostanie zamontowana na danym terenie. Hale ustawione na termin nieprzekraczający 120 dni nie wymagają spełnienia warunków i formalności związanych z pozwoleniem na budowę. Wystarczy zgłosić ten fakt do odpowiedniej instytucji – wydziału architektury i budownictwa urzędu miejskiego lub starostwa powiatowego. Hala namiotowa, która służy przedsiębiorcy dłużej niż 120 dni, wymaga natomiast złożenia do właściwych organów zestawu dokumentów zawierających projekt budowy i pozwolenie na użytkowanie hali w celu uzyskania pozwolenia na budowę.
Artykuł partnera
© Copyright nixpol.pl | Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Komentarze (0)